Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2015/16 - Shanghai (CHN)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 6 Shaolin Sandor LIU HUN 41.289 Q
2 2 12 BREEUWSMA Daan NED 41.344 Q
3 4 160 YOSHINAGA Kazuki JPN 42.179
4 1 80 Vincent JEANNE FRA 42.231
5 5 155 KAUFMANN-LUDWIG Leon GER no time

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 20 Freek van der WART NED 41.613 Q
2 3 18 LEPAPE Sebastien FRA 41.653 Q
3 5 119 Yauheni RYZHOU BLR 42.285
4 1 86 Paul STANLEY GBR 42.894
5 4 152 CHOE Un Song PRK 46.818

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 19 Samuel GIRARD CAN 40.846 Q
2 2 30 NIKISHA Denis KAZ 40.987 Q
3 1 48 Shaoang LIU HUN 41.060 q
4 3 74 CASSINELLI Andrea ITA 42.472
5 4 132 Jason CLAGUE NZL 43.268

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 148 Charle COURNOYER CAN 41.381 Q
2 2 131 Artem KOZLOV RUS 41.463 Q
3 5 28 Keith CARROLL USA 42.642
4 1 41 Serhiy LIFYRENKO UKR 43.283
5 3 158 Felix SPIEGL GER 1:04.192

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 3 WU Dajing CHN 40.928 Q
2 2 161 Aydar BEKZHANOV KAZ 41.640 Q
3 5 63 EYBOG Daniil RUS 41.676 q
4 1 115 Zachary BIGGS NZL 43.326
5 4 129 Tsvetan TSANKOV BUL 43.433

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 116 Francois HAMELIN CAN 41.540 Q
2 5 49 LEE Jung Su KOR 43.269 Q
3 4 39 Lucas NG SGP 44.679
4 2 168 MA Wei CHN 50.831 ADV
PEN 1 151 FERCOQ Quentin FRA PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 27 Dmitry MIGUNOV RUS 41.674 Q
2 2 22 John-Henry KRUEGER USA 41.766 Q
3 4 75 Satoshi SAKASHITA JPN 47.454
4 5 166 CHU Sidney K HKG 47.662
DNS 1 79 Nicola RODIGARI ITA DNS

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 7 SHI Jingnan CHN 41.155 Q
2 3 171 Bartosz KONOPKO POL 45.174 Q
3 4 11 SEO Yi Ra KOR 49.405
4 2 32 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS no time

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 2 PARK Se Yeong KOR 41.895 Q
2 4 1 KNEGT Sjinkie NED 41.939 Q
3 2 15 Hiroki YOKOYAMA JPN 42.170 q
4 3 146 Alex BRYANT AUS 42.737

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 85 Richard SHOEBRIDGE GBR 41.776 Q
2 5 14 Viktor KNOCH HUN 41.866 Q
3 2 173 Chris CREVELING USA 41.880 q
4 1 174 Artem KHMELIVSKYI UKR 44.022
5 4 135 Daniel ZASTRUGOV BUL 45.159

The first and second placed skaters from each race and the four fastest third place skaters qualify for Heats.