Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2014/15 - Seoul (KOR)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 141 Dan IWASA JPN 2:19.155 Q
2 6 120 Jack WHELBOURNE GBR 2:19.314 Q
3 2 135 CONFORTOLA Yuri ITA 2:19.635 q
4 3 125 Daniel ZETZSCHE GER 2:21.313
5 4 105 Edin BRANKOVIC BIH 2:22.967
6 5 113 William PREUDHOMME CAN no time ADV

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 112 Francois HAMELIN CAN 2:29.387 Q
2 3 142 KIKUCHI Kota JPN 2:29.655 Q
3 4 174 Eduard STRELKOV RUS 2:29.892
4 1 124 SCHUBERT Christoph GER 2:55.055
5 6 103 Nathaniel HENRY AUS 3:05.395
6 5 187 Soo An YOO USA 3:26.597

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 155 PARK Se Yeong KOR 2:27.334 Q
2 4 136 DOTTI Tommaso ITA 2:27.591 Q
3 2 183 Keith CARROLL USA 2:27.734
4 6 131 Alex VARNYU HUN 2:28.012
5 5 167 Jason CLAGUE NZL 2:30.218
6 3 179 Serdar ILTIR TUR 2:30.341

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 185 John-Henry KRUEGER USA 2:29.497 Q
2 4 151 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV KAZ 2:29.713 Q
3 3 165 Freek van der WART NED 2:29.771
4 6 138 Nicola RODIGARI ITA 2:30.353
5 2 173 Dmitry MYASNIKOV RUS 2:30.714
6 1 178 Menderes EREN TUR 2:34.081

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 157 SIN da Woon KOR 2:27.106 Q
2 2 171 Viacheslav KURGINIAN RUS 2:27.284 Q
3 6 164 Adwin SNELLINK NED 2:27.985
4 3 145 Rei TOYOFUKU JPN 2:29.567
5 1 181 Firat YARDIMCI TUR 2:29.710
6 4 118 XU Hongzhi CHN 2:31.265

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 133 BYKANOV Vladislav ISR 2:24.007 Q
2 6 114 CHEN Dequan CHN 2:24.069 Q
3 2 147 KAZHGALI Nurtilek KAZ 2:26.705
4 5 102 Alex BRYANT AUS 2:48.838
5 4 121 KAUFMANN-LUDWIG Leon GER 3:11.543 ADV
PEN 3 163 Mark PRINSEN NED PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 154 LEE Jung Su KOR 2:24.362 Q
2 1 108 Charle COURNOYER CAN 2:24.412 Q
3 2 128 Viktor KNOCH HUN 2:24.492 q
4 6 119 ZHANG Hongchao CHN 2:24.820
5 3 149 Kuandyk SULEYMENOV KAZ 2:25.168
DNS 4 107 Maksim SIARHEYU BLR DNS

Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Semifinals. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.

Yellow highlighting marks World Cup leader.