Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Speed Skating Championships 2014

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 146 SIN da Woon KOR 2:19.337 Q
2 4 153 Victor AN RUS 2:19.411 Q
3 2 114 SHI Jingnan CHN 2:19.565
4 6 161 Serhiy LIFYRENKO UKR 2:23.841
5 3 103 Nathaniel HENRY AUS 2:28.144
6 1 149 BREEUWSMA Daan NED 2:35.156

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 165 J.R. CELSKI USA 2:14.764 Q
2 4 145 PARK Se Yeong KOR 2:14.995 Q
3 3 106 GEORGIEV Dimitar BUL 2:18.954
4 1 130 BYKANOV Vladislav ISR 2:20.111 ADV
5 6 168 Alvaro PENA ESP 2:24.274
PEN 2 133 DOTTI Tommaso ITA PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 143 LEE Han-Bin KOR 2:15.518 Q
2 4 154 ELISTRATOV Semen RUS 2:15.620 Q
3 5 138 Yoshiaki OGURO JPN 2:17.233 q
4 6 118 Vojtech LOUDIN CZE 2:18.439
5 1 162 Dmytro POLTAVETS UKR 2:18.734
6 2 159 Miodrag POPOVIC SRB 2:27.967

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 6 109 HAMELIN Charles CAN 2:14.545 Q
2 1 166 Chris CREVELING USA 2:15.417 Q
3 3 137 Takayuki MURATAKE JPN 2:16.306 q
4 2 127 LUI Pan To Barton HKG 2:16.560
5 5 141 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 2:42.879
PEN 4 124 Jack WHELBOURNE GBR PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 111 Olivier JEAN CAN 2:23.650 Q
2 1 152 Freek van der WART NED 2:23.695 Q
3 5 128 LIU Shaolin Sandor HUN 2:24.123
4 4 104 Edin BRANKOVIC BIH 2:26.129
5 6 117 Jakov DOMITREK CRO 2:30.751
6 3 158 Lucas NG SGP 2:31.866

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 115 WU Dajing CHN 2:19.606 Q
2 2 107 COURNOYER Charle CAN 2:19.753 Q
3 6 180 CONFORTOLA Yuri ITA 2:19.784
4 1 129 David Mano LOTH HUN 2:20.183
5 5 125 Paul HERRMANN GER 2:20.345
6 4 147 Jekabs SAULITIS LAT 2:20.782

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 113 HAN Tianyu CHN 2:26.082 Q
2 3 155 Vladimir GRIGOREV RUS 2:26.183 Q
3 5 102 Pierre BODA AUS 2:27.073
4 1 126 Robert SEIFERT GER 2:28.437
5 2 105 RYZHOU Yauheni BLR 2:30.283
DNS 6 160 YANG Bo-Kai TPE DNS

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 119 FAUCONNET Thibaut FRA 2:19.331 Q
2 3 151 Sjinkie KNEGT NED 2:19.408 Q
3 6 139 Daisuke UEMURA JPN 2:19.565
4 1 122 Richard SHOEBRIDGE GBR 2:20.701
5 2 186 Yonaton Spencer SUBIN ISR 2:30.059
6 4 101 Jose Ignacio FAZIO ARG 3:12.446

Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.