Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 52 Georgie DALRYMPLE NED 46.041 Q
2 2 41 Assel TAISHMANOVA KAZ 46.665 Q
3 4 79 Sema CIRTI TUR 49.332
4 5 78 WANG Kuan-Ming TPE 53.127
5 1 57 Patrycja MARKIEWICZ POL no time

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 27 Sara Luca BACSKAI HUN 46.237 Q
2 3 33 Ilaria COTZA ITA 47.892 Q
3 2 1 Katie FABIAN AUS 50.665
4 5 51 Dione Shu Yen TAN MAS 50.811
5 4 76 Erika LINDGREN SWE 54.035

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 23 Selma POUTSMA FRA 44.770 Q
2 3 37 Rina YAMANA JPN 46.714 Q
3 1 31 Elisa CONFORTOLA ITA 46.986 q
4 2 39 Aliya AMIRGALIYEVA KAZ 47.040
5 4 49 Ashley Sook Hui CHIN MAS 51.472

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 28 Petra JASZAPATI HUN 45.570 Q
2 4 63 Yuliia BERESNEVA RUS 46.534 Q
3 3 85 Gabriella HACHEM USA 46.548 q
4 1 4 Eleanora SAMOILAVA BLR 48.453
5 5 71 Anja OBRADOVIC SRB 51.269

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 44 KIM Ji Yoo KOR 45.275 Q
2 1 2 Evelien van KERCKVOORDE BEL 46.137 Q
3 2 29 Rebeka SZILICZEI-NEMET HUN 46.387 q
4 5 56 Mikayla BIGGS NZL 47.783
5 3 75 Ema ZELINSKA SVK 48.324

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 59 Kamila STORMOWSKA POL 46.207 Q
2 4 67 Angelina TARASOVA RUS 46.264 Q
3 2 34 Gloria IORIATTI ITA 46.751 q
4 1 26 Gina JACOBS GER 46.875
5 5 50 Nor Marissa Alia BINTI AHMAD LOKMAN MAS 52.395

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 84 Maame BINEY USA 44.846 Q
2 3 55 Marijn WIERSMA NED 46.715 Q
3 5 65 Elizaveta KUZNETSOVA RUS 46.851 q
4 1 70 Petra JASIC SRB 51.030
PEN 2 83 Uliana DUBROVA UKR PEN

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 43 HAN Soo Lim KOR 46.517 Q
2 2 87 Julie LETAI USA 47.271 Q
3 5 20 Petra VANKOVA CZE 47.798
4 3 68 Cheyenne GOH SGP 48.174
5 4 7 Kalina GIUROVA BUL 56.335

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 46 LEE Suyoun KOR 45.318 Q
2 2 35 Shione KAMINAGA JPN 45.552 Q
3 4 21 Gwendoline DAUDET FRA 46.763 q
4 1 17 Adela BICANOVA CZE 49.189
5 5 82 Tetyana ZARVANSKA UKR 50.153

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 9 Alyson CHARLES CAN 46.455 Q
2 5 25 Anna BEISER GER 48.333 Q
3 4 48 Caroline MURPHY LUX 48.625
4 2 74 Sandra TRUSOVA SVK 49.431
5 3 16 Maja IVANDIC CRO 50.844

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 11 Courtney Lee SARAULT CAN 45.653 Q
2 5 36 Aoi WATANABE JPN 45.730 Q
3 1 73 Petra RUSNAKOVA SVK 46.861 q
4 4 40 Yana KHAN KAZ 47.889
5 3 24 Isabelle ROBERTS GBR 47.997

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 54 Xandra VELZEBOER NED 46.965 Q
2 1 58 Karolina MILKOWSKA POL 47.359 Q
3 4 80 Mariia UZAKOVA UKR 47.436 q
4 3 5 Maryia TSIASELKINA BLR 48.414
5 2 69 Ina LES SLO 53.562

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 10 Danae BLAIS CAN 45.886 Q
2 4 18 Milada DOSLA CZE 46.013 Q
3 1 3 Hanna IZAFATAVA BLR 46.409 q
4 2 22 Aurelie LEVEQUE FRA 48.861
5 5 77 LEE Chia-Yun TPE 55.472

The first and second placed skaters from each race and the nine fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks Championship leader.