Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL)

Distance Classification

ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL) - 1000 m - Ladies

RoundRankNameISU MemberFinal Positionpreceding PositionsTime
Final A 1 KIM Ji Yoo KOR 1
2 Courtney Lee SARAULT CAN 2
3 Maame BINEY USA 3
4 Marijn WIERSMA NED 4
5 Gabriella HACHEM USA 5
Final B 6 Erika LINDGREN SWE 1
7 Aoi WATANABE JPN 2
8 Shione KAMINAGA JPN 3
Semifinals 9 Selma POUTSMA FRA 5
10 Petra JASZAPATI HUN PEN
Quarterfinals 11 Danae BLAIS CAN 3 2-1
12 Angelina TARASOVA RUS 3 3-2
13 Gina JACOBS GER 4 1-2
14 Mariia UZAKOVA UKR 4 2-2 1:35.414
15 Kamila STORMOWSKA POL 4 2-2 1:37.336
16 Elisa CONFORTOLA ITA 4 3-1
17 Rebeka SZILICZEI-NEMET HUN 5 1-3
18 Gwendoline DAUDET FRA 5 3-2
19 Sara Luca BACSKAI HUN 6
20 Evelien van KERCKVOORDE BEL PEN 2-2
21 Yuliia BERESNEVA RUS PEN 3-3
Heats 22 Alyson CHARLES CAN 4 1 1:34.813
23 Milada DOSLA CZE 4 1 1:37.764
24 Patrycja MARKIEWICZ POL 4 2
25 Anna BEISER GER 4 3 1:37.900
26 Ilaria COTZA ITA 4 3 1:37.967
27 Gloria IORIATTI ITA 4 3 1:38.983
28 Petra VANKOVA CZE 5 3 1:39.793
29 Cheyenne GOH SGP 5 3 1:40.337
30 Mikayla BIGGS NZL 5 3 1:40.778
31 LEE Suyoun KOR DNS 1
32 Hanna IZAFATAVA BLR PEN 2 1:38.848
33 Xandra VELZEBOER NED PEN 2 1:42.228
34 Karolina MILKOWSKA POL PEN 2 1:47.589
35 HAN Soo Lim KOR 1
Ranking Finals 36 Rina YAMANA JPN 1
37 Elizaveta KUZNETSOVA RUS 2
38 Julie LETAI USA 3
39 Dione Shu Yen TAN MAS 4
40 Maryia TSIASELKINA BLR PEN
41 Caroline MURPHY LUX 1
42 Assel TAISHMANOVA KAZ 2
43 Aliya AMIRGALIYEVA KAZ 3
44 Aurelie LEVEQUE FRA 4
45 Tetyana ZARVANSKA UKR 5
46 Eleanora SAMOILAVA BLR 1
47 Ema ZELINSKA SVK 2
48 Maja IVANDIC CRO 3
49 Kalina GIUROVA BUL 4
50 Ina LES SLO 5
51 Yana KHAN KAZ 1
52 Katie FABIAN AUS 2
53 Uliana DUBROVA UKR 3
54 Ashley Sook Hui CHIN MAS 4
55 Sandra TRUSOVA SVK 1
56 Anja OBRADOVIC SRB 2
57 WANG Kuan-Ming TPE 3
58 Nor Marissa Alia BINTI AHMAD LOKMAN MAS 4
59 Georgie DALRYMPLE NED 1
60 Sema CIRTI TUR 2
61 Adela BICANOVA CZE 3
62 LEE Chia-Yun TPE 4
Preliminaries Petra RUSNAKOVA SVK DNF
Isabelle ROBERTS GBR PEN
Petra JASIC SRB PEN