Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL)

Distance Classification

ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL) - 500 m - Ladies

RoundRankNameISU MemberFinal Positionpreceding PositionsTime
Final A 1 Maame BINEY USA 1
2 Petra JASZAPATI HUN 2
3 Xandra VELZEBOER NED 3
4 Courtney Lee SARAULT CAN 4
Final B 5 KIM Ji Yoo KOR 1
6 Rebeka SZILICZEI-NEMET HUN 2
7 Evelien van KERCKVOORDE BEL 3
8 Kamila STORMOWSKA POL 4
Semifinals 9 Alyson CHARLES CAN DNF
Quarterfinals 10 Selma POUTSMA FRA 3 1-1 0:44.212
11 Danae BLAIS CAN 3 1-1 0:45.460
12 Ilaria COTZA ITA 3 2-2
13 Shione KAMINAGA JPN 3 3-2
14 Assel TAISHMANOVA KAZ 4 2-2
15 Hanna IZAFATAVA BLR 4 2-3
16 Angelina TARASOVA RUS 4 3-2
17 Sara Luca BACSKAI HUN 5 2-1
18 Mariia UZAKOVA UKR 5 3-3
19 Julie LETAI USA 5 4-2
20 Marijn WIERSMA NED 6
21 HAN Soo Lim KOR DNF 1-1
22 Georgie DALRYMPLE NED PEN 3-1
Heats 23 LEE Suyoun KOR 4 1
24 Aoi WATANABE JPN 4 2 0:45.730
25 Yuliia BERESNEVA RUS 4 2 0:46.344
26 Petra RUSNAKOVA SVK 4 3 0:46.554
27 Elizaveta KUZNETSOVA RUS 4 3 0:46.851
28 Rina YAMANA JPN 5 2 0:46.714
29 Karolina MILKOWSKA POL 5 2 0:47.359
30 Anna BEISER GER 5 2 0:47.504
31 Gwendoline DAUDET FRA 5 3 0:46.763
32 Elisa CONFORTOLA ITA 5 3 0:46.986
33 Milada DOSLA CZE PEN 2
34 Gabriella HACHEM USA PEN 3 0:46.548
35 Gloria IORIATTI ITA PEN 3 0:46.751
Ranking Finals 36 Petra VANKOVA CZE 1
37 Sema CIRTI TUR 2
38 Caroline MURPHY LUX 3
39 Katie FABIAN AUS 4
40 Gina JACOBS GER 1
41 Mikayla BIGGS NZL 2
42 Aliya AMIRGALIYEVA KAZ 3
43 Yana KHAN KAZ 4
44 Cheyenne GOH SGP 1
45 Maryia TSIASELKINA BLR 2
46 Aurelie LEVEQUE FRA 3
47 Eleanora SAMOILAVA BLR 4
48 Adela BICANOVA CZE 1
49 Sandra TRUSOVA SVK 2
50 Petra JASIC SRB 3
51 Dione Shu Yen TAN MAS 4
52 Isabelle ROBERTS GBR 1
53 Ema ZELINSKA SVK 2
54 Tetyana ZARVANSKA UKR 3
55 WANG Kuan-Ming TPE 4
56 Maja IVANDIC CRO 1
57 Anja OBRADOVIC SRB 2
58 Nor Marissa Alia BINTI AHMAD LOKMAN MAS 3
59 Ashley Sook Hui CHIN MAS 4
60 Erika LINDGREN SWE 1
61 Patrycja MARKIEWICZ POL 2
62 Ina LES SLO 3
63 LEE Chia-Yun TPE 4
64 Kalina GIUROVA BUL 5
Preliminaries Uliana DUBROVA UKR PEN