Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2018 - Montreal (CAN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 59 Jamie MACDONALD CAN 1:34.637 Q
2 3 21 Yara van KERKHOF NED 1:34.720 Q
3 1 70 Sara Luca BACSKAI HUN 1:34.967
4 2 49 Cynthia MASCITTO ITA 1:35.188
5 5 77 Michaela KUNCIROVA CZE 1:36.780

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 128 KIM Alang KOR 1:34.582 Q
2 3 63 Ekaterina EFREMENKOVA RUS 1:34.622 Q
3 4 19 Tifany HUOT MARCHAND FRA 1:34.700 q
4 2 33 Katrin MANOILOVA BUL 1:40.756
PEN 1 12 GUO Yihan CHN PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 6 CHOI Min Jeong KOR 1:30.003 Q
2 3 136 LI Jinyu CHN 1:30.710 Q
3 5 31 Magdalena WARAKOMSKA POL 1:31.595 q
4 2 37 Alica PORUBSKA SVK 1:32.320
5 1 76 Mariya IZAFATAVA BLR 1:34.086

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 54 Lara van RUIJVEN NED 1:34.633 Q
2 2 13 Sofia PROSVIRNOVA RUS 1:34.694 Q
3 1 25 Hanne DESMET BEL 1:34.763 q
4 4 36 Michaela SEJPALOVA CZE 1:36.426

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 24 Kim BOUTIN CAN 1:32.385 Q
2 3 27 Sumire KIKUCHI JPN 1:32.690 Q
3 2 11 Petra JASZAPATI HUN 1:33.052 q
4 1 46 Cheyenne GOH SGP 1:36.513
5 5 41 LIN Yu-Tzu TPE 1:36.620

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 2 Marianne ST-GELAIS CAN 1:32.480 Q
2 5 44 Charlotte GILMARTIN GBR 1:33.930 Q
3 4 28 Natalia MALISZEWSKA POL 1:35.000
4 1 135 Maame BINEY USA 1:40.469 ADV
YC 3 67 QU Chunyu CHN YC

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 7 Suzanne SCHULTING NED 1:35.980 Q
2 1 138 Martina VALCEPINA ITA 1:36.167 Q
3 4 23 Hitomi SAITO JPN 1:36.321
4 5 134 Lana GEHRING USA 1:37.121
5 2 108 Ranya EZZI SWE 1:37.971

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 3 SHIM Suk Hee KOR 1:36.677 Q
2 3 30 Kathryn THOMSON GBR 1:37.515 Q
3 4 26 Veronique PIERRON FRA 1:37.663
4 2 43 Mariia UZAKOVA UKR 1:37.922
5 5 45 Katarina BURIC CRO 1:40.745

The first and second placed skaters from each race and the four fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.