Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2018 - Montreal (CAN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 58 HWANG Dae Heon KOR 2:17.217 Q
2 4 44 John-Henry KRUEGER USA 2:17.468 Q
3 1 12 Semen ELISTRATOV RUS 2:17.562 q
4 7 23 Roberts ZVEJNIEKS LAT 2:18.129
5 2 177 Oleh HANDEI UKR 2:19.567
6 3 205 Martin KOLENC CRO 2:22.708
7 6 201 Jovan DJORDJEVIC SRB 2:25.851

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 6 123 Ward PETRE BEL 2:24.503 Q
2 5 32 Thibaut FAUCONNET FRA 2:24.510 Q
3 4 50 Dimitar GEORGIEV BUL 2:26.786
4 3 70 XU Hongzhi CHN 2:35.403 ADV
5 2 165 TSANG Kei Wing Kelvin HKG 2:39.227
PEN 1 13 J.R. CELSKI USA PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 6 16 REN Ziwei CHN 2:19.572 Q
2 1 2 Sjinkie KNEGT NED 2:19.614 Q
3 5 73 Kazuki YOSHINAGA JPN 2:19.954
4 3 105 Yuri CONFORTOLA ITA 2:20.405 ADV
5 7 166 Nicolas LABORDE COL 2:23.780
6 2 212 Hazim SHAHRUM MAS 2:29.841
PEN 4 180 Stijn DESMET BEL PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 3 Samuel GIRARD CAN 2:15.369 Q
2 1 5 Shaoang LIU HUN 2:15.453 Q
3 6 30 Hyun Woo (Andy) JUNG AUS 2:15.804 q
4 4 28 Maksim SIARHEYU BLR 2:16.112
5 3 45 Dominic ANDERMANN AUT 2:21.352
6 5 164 Jason CLAGUE NZL 2:25.405

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 8 Charles HAMELIN CAN 2:15.356 Q
2 3 21 Denis NIKISHA KAZ 2:15.701 Q
3 1 75 Denis AYRAPETYAN RUS 2:16.316 q
4 4 183 Csaba BURJAN HUN 2:16.893
5 7 29 Rafal ANIKEJ POL 2:16.906
6 2 48 Farrell TREACY GBR 2:20.058
7 6 216 Dmitry MIGUNOV FRA 2:22.518

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 9 HAN Tianyu CHN 2:18.875 Q
2 2 1 SEO Yi Ra KOR 2:18.982 Q
3 6 27 Tommaso DOTTI ITA 2:19.366 q
4 4 38 Christoph SCHUBERT GER 2:19.626
5 1 36 Ryan McANUFF IRL 2:22.170
6 5 37 Einar AGDESTEIN NOR 2:27.227

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 10 Shaolin Sandor LIU HUN 2:17.543 Q
2 3 22 Vladislav BYKANOV ISR 2:17.712 Q
3 1 7 Victor AN RUS 2:17.845 q
4 2 129 Fabrice DUFBERG SUH SWE 2:20.461
5 6 35 Pierre BODA AUS 2:21.580
6 7 214 Tarik OMERAGIC BIH 2:31.281
7 4 54 Lucas NG SGP 2:37.737

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 189 LIM Hyo Jun KOR 2:25.114 Q
2 4 20 Ryosuke SAKAZUME JPN 2:25.323 Q
3 7 64 Pascal DION CAN 2:25.455
4 6 65 Itzhak de LAAT NED 2:25.518
5 1 85 Yauheni RYZHOU BLR 2:26.905
6 2 47 SU Jun-Peng TPE 2:29.300
7 5 184 Akash ARADHYA IND 2:33.863

The first and second placed skaters from each race and the five fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.