Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Championships 2018 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 13 Sofia PROSVIRNOVA RUS 1:33.707 Q
2 1 20 Bianca WALTER GER 1:33.812 Q
3 4 77 Michaela KUNCIROVA CZE 1:34.364 q
4 2 118 Alexandra DANNEEL BEL 1:34.440

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 7 Suzanne SCHULTING NED 1:41.479 Q
2 4 25 Hanne DESMET BEL 1:41.545 Q
3 3 102 Samantha MORRISON GBR 1:41.689
4 1 90 Mariya DOLGOPOLOVA UKR 1:42.878
5 5 154 Julia ALBERT ROU 1:43.488

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 26 Veronique PIERRON FRA 1:32.297 Q
2 4 17 Anna SEIDEL GER 1:32.605 Q
3 1 37 Alica PORUBSKA SVK 1:33.216 q
4 2 143 Valentina ASCIC CRO 1:36.307

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 138 Martina VALCEPINA ITA 1:33.940 Q
2 1 36 Michaela SEJPALOVA CZE 1:34.451 Q
3 4 91 Jennifer PICKERING GBR 1:35.905 q
4 3 19 Tifany HUOT MARCHAND FRA no time ADV
PEN 5 21 Yara van KERKHOF NED PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 15 Ekaterina KONSTANTINOVA RUS 1:34.200 Q
2 5 54 Lara van RUIJVEN NED 1:34.304 Q
3 3 70 Sara Luca BACSKAI HUN 1:34.448 q
4 2 92 Hanna IZAFATAVA BLR 1:35.379
5 1 45 Katarina BURIC CRO 1:35.785

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 63 Ekaterina EFREMENKOVA RUS 1:34.168 Q
2 1 52 Zsofia KONYA HUN 1:34.494 Q
3 2 108 Ranya EZZI SWE 1:36.118
4 3 112 Zornica PENCHEVA BUL 1:36.673

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 28 Natalia MALISZEWSKA POL 1:42.353 Q
2 3 9 Arianna FONTANA ITA 1:42.364 Q
3 2 33 Katrin MANOILOVA BUL 1:43.162
4 5 98 Hannah MORRISON GBR 1:43.195
5 1 149 Petra RUSNAKOVA SVK 1:43.763

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 11 Petra JASZAPATI HUN 1:35.751 Q
2 3 31 Magdalena WARAKOMSKA POL 1:36.008 Q
3 1 76 Mariya IZAFATAVA BLR 1:37.558
4 4 43 Mariia UZAKOVA UKR 1:37.851

The first and second placed skaters from each race and the four fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.