Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Championships 2018 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 6 65 Itzhak de LAAT NED 2:31.210 Q
2 4 27 Tommaso DOTTI ITA 2:31.316 Q
3 2 180 Stijn DESMET BEL 2:31.464 Q
4 7 85 Yauheni RYZHOU BLR 2:31.652
5 5 140 Aydin DJEMAL GBR 2:33.941
6 1 213 David CAKO SRB 2:36.447
7 3 199 Bor Luka URLEP SLO 2:48.170

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 7 Victor AN RUS 2:31.608 Q
2 4 11 Viktor KNOCH HUN 2:31.809 Q
3 3 29 Rafal ANIKEJ POL 2:31.951 Q
4 1 177 Oleh HANDEI UKR 2:33.660
5 5 204 Roberto PUKITIS LAT 2:41.479 ADV
PEN 6 105 Yuri CONFORTOLA ITA PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 22 Vladislav BYKANOV ISR 2:23.949 Q
2 6 129 Fabrice DUFBERG SUH SWE 2:24.496 Q
3 3 124 Bartosz KONOPKO POL 2:24.881 Q
4 1 39 Edin BRANKOVIC BIH 2:26.716
5 7 219 Adrian LUEDTKE GER 2:26.877
6 2 37 Einar AGDESTEIN NOR 2:26.930
7 4 17 Daan BREEUWSMA NED no time

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 7 32 Thibaut FAUCONNET FRA 2:18.560 Q
2 1 28 Maksim SIARHEYU BLR 2:18.781 Q
3 5 38 Christoph SCHUBERT GER 2:19.021 Q
4 2 150 Sean McANUFF IRL 2:22.530
5 6 197 Adam TIMAR ROU 2:24.642
6 4 221 Odin BY FARSTAD NOR 2:24.860
7 3 42 Volodymyr HANDEI UKR no time

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 6 12 Semen ELISTRATOV RUS 2:30.614 Q
2 3 128 Sebastien LEPAPE FRA 2:30.710 Q
3 4 207 Cole William Isaac KRUEGER HUN 2:30.870 Q
4 1 205 Martin KOLENC CRO 2:32.201
5 5 202 Firat YARDIMCI TUR 2:32.239
6 2 51 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 2:37.782

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 2 Sjinkie KNEGT NED 2:18.820 Q
2 2 123 Ward PETRE BEL 2:20.236 Q
3 6 33 Jacob JANSSON SWE 2:20.992 Q
4 7 45 Dominic ANDERMANN AUT 2:21.052
5 5 50 Dimitar GEORGIEV BUL 2:23.279
6 3 132 Jack BURROWS GBR 2:23.291
7 4 214 Tarik OMERAGIC BIH no time

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 75 Denis AYRAPETYAN RUS 2:26.162 Q
2 6 23 Roberts ZVEJNIEKS LAT 2:26.227 Q
3 1 183 Csaba BURJAN HUN 2:26.359 Q
4 2 55 Mukerrem DENIZ TUR 2:28.776 ADV
5 3 215 Radek FAJKUS CZE 2:30.338
PEN 5 220 Tobias PIETSCH GER PEN

The first, second and third placed skaters from each race qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.