Season   Series   Competition
Home   >  Results
Audi ISU World Cup 2017/18 - Seoul (KOR)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 58 HWANG Dae Heon KOR 1:26.876 Q
2 4 21 NIKISHA Denis KAZ 1:27.576 Q
3 5 147 ANDERMANN Nico AUT 1:28.983
4 3 202 YARDIMCI Firat TUR 1:49.568 ADV
PEN 2 107 SIMMS Billy GBR PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 9 HAN Tianyu CHN 1:24.992 Q
2 2 82 SHULGINOV Alexander RUS 1:25.632 Q
3 1 35 BODA Pierre AUS 1:25.733 q
4 4 195 BAKEVICS Tomass LAT 1:26.038
5 5 165 TSANG Kei Wing Kelvin HKG no time

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 12 ELISTRATOV Semen RUS 1:25.809 Q
2 3 204 PUKITIS Roberto LAT 1:26.184 Q
3 1 38 SCHUBERT Christoph GER 1:27.223 q
4 4 161 NEMIRO Vladyslav UKR 1:27.740

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 189 LIM Hyo Jun KOR 1:27.002 Q
2 4 65 de LAAT Itzhak NED 1:27.559 Q
3 1 46 BIGGS Zachary NZL 1:27.999
4 2 177 HANDEI Oleh UKR 1:28.767
5 5 43 CANO Sebastian COL 1:30.516

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 1 SEO Yi Ra KOR 1:27.184 Q
2 2 7 AN Victor RUS 1:27.918 Q
3 3 129 DUFBERG SUH Fabrice SWE 1:27.967
4 5 36 McANUFF Ryan IRL 1:29.882
5 1 211 WIHARDJA Steavanus INA 1:32.007

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 8 HAMELIN Charles CAN 1:25.173 Q
2 1 19 WATANABE Keita JPN 1:26.413 Q
3 3 162 WOLFGANG Matthias AUT 1:31.641
PEN 4 128 LEPAPE Sebastien FRA PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 2 KNEGT Sjinkie NED 1:24.446 Q
2 3 183 BURJAN Csaba HUN 1:24.628 Q
3 4 106 TRAN Aaron USA 1:24.978 q
4 2 26 ALMEY Jens BEL 1:25.162
5 1 124 KONOPKO Bartosz POL 1:25.892

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 3 GIRARD Samuel CAN 1:27.281 Q
2 3 28 SIARHEYU Maksim BLR 1:27.585 Q
3 2 50 GEORGIEV Dimitar BUL 1:28.851
4 4 166 LABORDE Nicolas COL 1:32.567
PEN 1 193 MOHAMAD FADZLI Ariff Rasydan MAS PEN

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 32 FAUCONNET Thibaut FRA 1:27.734 Q
2 2 27 DOTTI Tommaso ITA 1:27.921 Q
3 3 180 DESMET Stijn BEL 1:28.064
4 5 54 NG Lucas SGP 1:28.190
5 4 163 IMRE Emil ROU 1:30.588

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 13 CELSKI J.R. USA 1:25.962 Q
2 4 22 BYKANOV Vladislav ISR 1:26.155 Q
3 3 30 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS 1:27.952 q
4 2 131 VANHOOREN Rino BEL 1:30.170

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 5 LIU Shaoang HUN 1:29.098 Q
2 2 105 CONFORTOLA Yuri ITA 1:29.257 Q
3 3 197 TIMAR Adam ROU 1:32.013
4 5 141 NEMIRO Nikita UKR 1:32.090
5 1 55 DENIZ Mukerrem TUR no time

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 44 KRUEGER John-Henry USA 1:31.002 Q
2 5 48 TREACY Farrell GBR 1:31.465 Q
3 3 149 TSANKOV Tsvetan BUL 1:33.189
4 1 115 TAHTACI Davut TUR 1:33.870
5 2 208 THONGNGAM Triphop THA 1:53.872

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 16 REN Ziwei CHN 1:27.303 Q
2 3 25 NAVARRO Tristan FRA 1:27.598 Q
3 1 164 CLAGUE Jason NZL 1:28.885
4 2 33 JANSSON Jacob SWE 1:29.661

Heat 14      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 10 LIU Shaolin Sandor HUN 1:25.191 Q
2 1 20 SAKAZUME Ryosuke JPN 1:25.322 Q
3 2 76 AZHGALIYEV Abzal KAZ 1:26.647 q
4 3 171 TIRADO OVIEDO German Andres COL 1:30.588
5 5 184 ARADHYA Akash IND 1:32.104

Heat 15      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 73 YOSHINAGA Kazuki JPN 1:27.476 Q
2 4 41 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 1:28.174 Q
3 5 34 CHEETHAM Joshua GBR 1:28.589
4 3 169 O'BRIEN Liam AUS no time ADV
PEN 1 150 McANUFF Sean IRL PEN

Heat 16      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 15 COURNOYER Charle CAN 1:27.085 Q
2 2 24 CASSINELLI Andrea ITA 1:27.186 Q
3 3 85 RYZHOU Yauheni BLR 1:28.484
4 4 47 SU Jun-Peng TPE 1:28.559
5 1 212 SHAHRUM Hazim MAS 1:33.632

Heat 17      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 6 WU Dajing CHN 1:24.935 Q
2 3 18 HOOGERWERF Dylan NED 1:25.725 Q
3 5 23 ZVEJNIEKS Roberts LAT 1:25.822 q
4 2 45 ANDERMANN Dominic AUT 1:27.298
5 1 39 BRANKOVIC Edin BIH 1:27.720

The first and second placed skaters from each race and the six fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks World Cup leader.