Season   Series   Competition
Home   >  Results
Audi ISU World Cup 2017/18 - Seoul (KOR)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 10 LIU Shaolin Sandor HUN 2:17.057 Q
2 1 3 GIRARD Samuel CAN 2:17.165 Q
3 3 128 LEPAPE Sebastien FRA 2:17.296 Q
4 4 82 SHULGINOV Alexander RUS 2:17.529
5 2 86 PIVIROTTO Ryan USA 2:18.194 ADV
6 7 38 SCHUBERT Christoph GER 2:19.510
PEN 6 26 ALMEY Jens BEL PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 44 KRUEGER John-Henry USA 2:18.564 Q
2 1 2 KNEGT Sjinkie NED 2:18.694 Q
3 3 64 DION Pascal CAN 2:18.725 Q
4 2 98 AN Kai CHN 2:18.846
5 5 25 NAVARRO Tristan FRA 2:20.068
6 6 177 HANDEI Oleh UKR 2:20.263

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 9 HAN Tianyu CHN 2:22.464 Q
2 1 13 CELSKI J.R. USA 2:22.600 Q
3 5 183 BURJAN Csaba HUN 2:22.743 Q
4 6 30 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS 2:23.009
5 3 93 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 2:23.619
6 2 123 PETRE Ward BEL 2:24.558

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 22 BYKANOV Vladislav ISR 2:12.771 Q
2 6 75 AYRAPETYAN Denis RUS 2:12.965 Q
3 1 8 HAMELIN Charles CAN 2:12.966 Q
4 2 19 WATANABE Keita JPN 2:13.019
5 3 138 BLUNDEN Keanu AUS 2:15.881
6 5 46 BIGGS Zachary NZL 2:15.891

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 189 LIM Hyo Jun KOR 2:14.248 Q
2 1 73 YOSHINAGA Kazuki JPN 2:14.322 Q
3 2 32 FAUCONNET Thibaut FRA 2:14.887 Q
4 5 77 RODIGARI Nicola ITA 2:16.216
5 3 74 SITNIKOV Pavel RUS 2:17.059
6 6 34 CHEETHAM Joshua GBR 2:18.518
7 7 166 LABORDE Nicolas COL 2:23.091

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 1 SEO Yi Ra KOR 2:19.759 Q
2 4 105 CONFORTOLA Yuri ITA 2:19.925 Q
3 1 66 SHI Jingnan CHN 2:20.025 Q
4 5 33 JANSSON Jacob SWE 2:22.856
5 3 47 SU Jun-Peng TPE no time
PEN 2 69 VISSER Dennis NED PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 58 HWANG Dae Heon KOR 2:22.058 Q
2 5 65 de LAAT Itzhak NED 2:22.300 Q
3 4 88 YOKOYAMA Hiroki JPN 2:22.487 Q
4 2 108 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 2:22.674
5 3 28 SIARHEYU Maksim BLR 2:23.021
6 6 204 PUKITIS Roberto LAT 2:28.983

The first, second and third placed skaters from each race qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks World Cup leader.