Season   Series   Competition
Home   >  Results
Audi ISU World Cup 2017/18 - Shanghai (CHN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 44 KRUEGER John-Henry USA 2:18.106 Q
2 1 22 BYKANOV Vladislav ISR 2:18.199 Q
3 2 73 YOSHINAGA Kazuki JPN 2:18.282 Q
4 4 209 CHEN Dequan CHN 2:18.533
5 6 128 LEPAPE Sebastien FRA 2:18.725
PEN 3 108 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 12 ELISTRATOV Semen RUS 2:22.803 Q
2 1 10 LIU Shaolin Sandor HUN 2:23.015 Q
3 2 41 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 2:23.528 Q
4 3 38 SCHUBERT Christoph GER 2:24.202
5 6 133 MOODY Jonathan GBR 2:52.635
6 4 8 HAMELIN Charles CAN 3:05.380

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 1 SEO Yi Ra KOR 2:19.610 Q
2 2 7 AN Victor RUS 2:19.716 Q
3 3 65 de LAAT Itzhak NED 2:19.807 Q
4 6 27 DOTTI Tommaso ITA 2:20.569
5 4 88 YOKOYAMA Hiroki JPN 2:20.670
6 1 3 GIRARD Samuel CAN 2:20.708
7 7 171 TIRADO OVIEDO German Andres COL 2:25.192

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 32 FAUCONNET Thibaut FRA 2:20.379 Q
2 2 105 CONFORTOLA Yuri ITA 2:20.447 Q
3 1 15 COURNOYER Charle CAN 2:20.576 Q
4 3 70 XU Hongzhi CHN 2:47.319 ADV
PEN 5 13 CELSKI J.R. USA PEN
YC 6 48 TREACY Farrell GBR YC

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 187 KIM Do Kyoum KOR 2:20.334 Q
2 2 75 AYRAPETYAN Denis RUS 2:20.758 Q
3 5 94 CARROLL Keith USA 2:21.235 Q
4 4 123 PETRE Ward BEL 2:22.780
5 3 39 BRANKOVIC Edin BIH 2:23.173
PEN 6 25 NAVARRO Tristan FRA PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 2 KNEGT Sjinkie NED 2:21.114 Q
2 4 9 HAN Tianyu CHN 2:21.161 Q
3 5 183 BURJAN Csaba HUN 2:21.704 Q
4 3 28 SIARHEYU Maksim BLR 2:22.097
5 2 77 RODIGARI Nicola ITA 2:23.673
PEN 6 30 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 58 HWANG Dae Heon KOR 2:18.098 Q
2 6 5 LIU Shaoang HUN 2:18.440 Q
3 1 19 WATANABE Keita JPN 2:18.648 Q
4 5 26 ALMEY Jens BEL 2:19.475
5 2 23 ZVEJNIEKS Roberts LAT 2:20.570
6 3 69 VISSER Dennis NED 2:51.578

The first, second and third placed skaters from each race qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks World Cup leader.