Season   Series   Competition
Home   >  Results
Audi ISU World Cup 2017/18 - Dordrecht (NED)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 10 LIU Shaolin Sandor HUN 1:33.827 Q
2 3 48 TREACY Farrell GBR 1:33.938 Q
3 4 51 RAMANAUSKAS Salvijus LTU 1:34.662
4 2 163 IMRE Emil ROU 1:35.905

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 187 KIM Do Kyoum KOR 1:31.268 Q
2 3 149 TSANKOV Tsvetan BUL 1:33.639 Q
3 1 197 TIMAR Adam ROU 1:33.724
4 4 25 NAVARRO Tristan FRA 1:57.550 ADV
PEN 5 86 PIVIROTTO Ryan USA PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 204 PUKITIS Roberto LAT 1:24.058 Q
2 2 128 LEPAPE Sebastien FRA 1:24.157 Q
3 1 35 BODA Pierre AUS 1:24.573 q
4 3 28 SIARHEYU Maksim BLR 1:25.398
5 4 39 BRANKOVIC Edin BIH 1:27.171

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 13 CELSKI J R USA 1:28.446 Q
2 4 107 SIMMS Billy GBR 1:30.179 Q
3 5 180 DESMET Stijn BEL 1:30.320 ADV
4 1 192 MURPHY Peter LUX 1:31.301
PEN 3 43 CANO Sebastian COL PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 58 HWANG Dae Heon KOR 1:31.840 Q
2 5 183 BURJAN Csaba HUN 1:32.168 Q
3 4 37 AGDESTEIN Einar NOR 1:33.658
4 2 33 JANSSON Jacob SWE 1:56.653 ADV
PEN 3 46 BIGGS Zachary NZL PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 21 NIKISHA Denis KAZ 1:26.464 Q
2 3 20 SAKAZUME Ryosuke JPN 1:26.687 Q
3 1 124 KONOPKO Bartosz POL 1:27.038
4 2 38 SCHUBERT Christoph GER 1:27.219
5 5 165 TSANG Kei Wing Kelvin HKG 1:38.545

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 16 REN Ziwei CHN 1:25.600 Q
2 4 168 KRUZBERGS Karlis LAT 1:25.857 Q
3 1 85 RYZHOU Yauheni BLR 1:27.015
4 2 164 CLAGUE Jason NZL 1:28.599

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 12 ELISTRATOV Semen RUS 1:28.166 Q
2 4 19 WATANABE Keita JPN 1:28.393 Q
3 2 161 NEMIRO Vladyslav UKR 1:30.952
4 1 171 TIRADO OVIEDO German Andres COL 1:31.887

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 9 HAN Tianyu CHN 1:28.186 Q
2 1 23 ZVEJNIEKS Roberts LAT 1:28.297 Q
3 2 99 BRYANT Alex AUS 1:29.809
4 4 141 NEMIRO Nikita UKR 1:30.677
5 5 179 RAINER Philemon AUT 1:34.311

Heat 10      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 18 HOOGERWERF Dylan NED 1:31.135 Q
2 5 196 KIM Un Hyok PRK 1:32.631 Q
3 1 105 CONFORTOLA Yuri ITA 1:51.686 ADV
4 4 181 BASIC Nihad BIH 2:12.343 ADV
PEN 3 145 WILCZYK Szymon POL PEN

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 1 SEO Yi Ra KOR 1:30.243 Q
2 1 41 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 1:30.475 Q
3 2 50 GEORGIEV Dimitar BUL 1:32.003
4 5 54 NG Lucas SGP 1:33.481
5 3 184 ARADHYA Akash IND 1:34.551

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 5 LIU Shaoang HUN 1:32.641 Q
2 5 3 GIRARD Samuel CAN 1:32.765 Q
3 2 40 SIMSEK Tunay TUR 1:33.664
4 3 47 SU Jun-Peng TPE 1:33.895
5 4 150 McANUFF Sean IRL 1:34.509

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 32 FAUCONNET Thibaut FRA 1:30.585 Q
2 3 93 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 1:30.822 Q
3 2 36 McANUFF Ryan IRL 1:31.129
4 1 125 ARLOU Aliaksandr BLR 1:31.772
PEN 5 191 GERE Augustin LUX PEN

Heat 14      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 6 WU Dajing CHN 1:31.005 Q
2 3 24 CASSINELLI Andrea ITA 1:31.385 Q
3 4 29 ANIKIEJ Rafal POL 1:32.074
4 2 55 DENIZ Mukerrem TUR no time ADV
PEN 5 177 HANDEI Oleh UKR PEN

Heat 15      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 22 BYKANOV Vladislav ISR 1:33.973 Q
2 3 31 GOEMINNE Gert-Jan BEL 1:34.723 Q
3 5 166 LABORDE Nicolas COL 1:35.045
4 4 45 ANDERMANN Dominic AUT 1:35.105
5 1 193 MOHAMAD Ariff Rasydan MAS 1:40.858

Heat 16      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 15 COURNOYER Charle CAN 1:25.176 Q
2 3 44 KRUEGER John-Henry USA 1:25.265 Q
3 2 147 ANDERMANN Nicolas AUT 1:27.187
4 5 129 DUFBERG SUH Fabrice SWE 1:58.838 ADV
PEN 1 26 ALMEY Jens BEL PEN

Heat 17      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 7 AN Victor RUS 1:30.564 Q
2 4 17 BREEUWSMA Daan NED 1:30.617 Q
3 3 205 KOLENC Martin CRO 1:32.235
4 2 208 THONGNGAM Triphop THA 1:34.872
PEN 5 30 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS PEN

Heat 18      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 8 HAMELIN Charles CAN 1:26.316 Q
2 1 73 YOSHINAGA Kazuki JPN 1:26.453 Q
3 4 27 DOTTI Tommaso ITA 1:26.992 q
4 5 49 MARTINIC Ivan CRO 1:31.648
5 3 115 TAHTACI Davut TUR no time

Heat 19      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 2 KNEGT Sjinkie NED 1:26.529 Q
2 2 75 AYRAPETYAN Denis RUS 1:26.688 Q
3 1 111 CHOE Un Song PRK 1:28.471
4 5 132 BURROWS Jack GBR 1:29.457
5 3 199 URLEP Bor Luka SLO 1:34.061

The first and second placed skaters from each race and the two fastest third place skaters qualify for Heats.