Season   Series   Competition
Home   >  Results
Audi ISU World Cup 2017/18 - Dordrecht (NED)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 27 Tommaso DOTTI ITA 2:22.766 Q
2 6 202 Firat YARDIMCI TUR 2:22.870 Q
3 5 138 Keanu BLUNDEN AUS 2:23.059 q
4 1 66 SHI Jingnan CHN 2:23.276
5 2 129 DUFBERG SUH Fabrice SWE 2:24.372
6 3 150 Sean McANUFF IRL 2:26.667
7 7 133 Jonathan MOODY GBR no time

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 9 HAN Tianyu CHN 2:20.380 Q
2 2 88 Hiroki YOKOYAMA JPN 2:20.537 Q
3 7 33 JANSSON Jacob SWE 2:22.853 q
4 5 50 Dimitar GEORGIEV BUL 2:22.897
5 6 197 Adam TIMAR ROU 2:24.773
6 3 54 Lucas NG 2:24.902
7 4 194 Michal KLOSINSKI POL 2:25.158

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 183 Csaba BURJAN HUN 2:20.557 Q
2 6 203 Roberts KRUZBERGS LAT 2:20.650 Q
3 7 35 Pierre BODA AUS 2:21.030 q
4 5 46 Zachary BIGGS NZL 2:22.403
5 4 196 KIM Un Hyok PRK 2:22.499
6 2 149 Tsvetan TSANKOV BUL 2:26.132
DNS 1 205 Martin KOLENC CRO DNS

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 2 Sjinkie KNEGT NED 2:15.306 Q
2 2 26 Jens ALMEY BEL 2:15.882 Q
3 7 38 Christoph SCHUBERT GER 2:17.164 q
4 4 164 Jason CLAGUE NZL 2:19.250
5 5 171 German Andres TIRADO OVIEDO COL 2:20.814
6 1 199 Bor Luka URLEP SLO 2:25.302
7 3 184 Akash ARADHYA IND 2:32.954

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 22 BYKANOV Vladislav ISR 2:14.902 Q
2 1 65 Itzhak de LAAT NED 2:15.500 Q
3 4 41 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV KAZ 2:15.548 q
4 6 169 Liam O'BRIEN AUS 2:18.512
5 2 141 Nikita NEMIRO UKR 2:18.619
6 7 49 Ivan MARTINIC CRO 2:22.242
7 3 165 TSANG Kei Wing Kelvin HKG 2:35.731

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 19 Keita WATANABE JPN 2:18.058 Q
2 2 47 SU Jun-Peng TPE 2:20.070 Q
3 7 51 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 2:23.801
4 1 137 Menderes EREN TUR 2:27.240
5 5 48 Farrell TREACY GBR 2:40.289 ADV
6 4 13 J.R. CELSKI USA no time ADV
PEN 6 7 Victor AN RUS PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 75 Denis AYRAPETYAN RUS 2:23.620 Q
2 3 25 Tristan NAVARRO FRA 2:23.813 Q
3 1 34 Joshua CHEETHAM GBR 2:25.982
4 6 85 Yauheni RYZHOU BLR 2:26.044
5 2 177 Oleh HANDEI UKR 2:26.249
6 5 166 Nicolas LABORDE COL 2:27.649
7 7 163 Emil IMRE ROU 2:29.108

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 188 KWAK Yoon-Gy KOR 2:24.463 Q
2 5 32 Thibaut FAUCONNET FRA 2:24.676 Q
3 7 105 Yuri CONFORTOLA ITA 2:24.743
4 3 204 Roberto PUKITIS LAT 2:24.748
5 1 111 CHOE Un Song PRK 2:25.384
6 6 191 Augustin GERE LUX 2:25.649
7 2 121 Adam FILIPOWICZ POL 2:27.185

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 58 HWANG Dae Heon KOR 2:15.358 Q
2 1 12 Semen ELISTRATOV RUS 2:16.059 Q
3 4 86 Ryan PIVIROTTO USA 2:16.511 q
4 5 98 AN Kai CHN 2:16.634
5 3 39 BRANKOVIC Edin BIH 2:20.073
6 7 147 Nico ANDERMANN AUT 2:27.278
7 6 31 Gert-Jan GOEMINNE BEL 2:42.329

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 10 Shaolin Sandor LIU HUN 2:29.466 Q
2 6 77 Nicola RODIGARI ITA 2:29.570 Q
3 7 28 Maksim SIARHEYU BLR 2:29.961
4 4 37 Einar AGDESTEIN NOR 2:32.775
5 2 143 Karol NIESCIER POL 2:35.462
6 3 148 Heinrich LIU AUT 2:56.699
7 1 55 Mukerrem DENIZ TUR no time

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 8 Charles HAMELIN CAN 2:17.281 Q
2 7 73 Kazuki YOSHINAGA JPN 2:17.399 Q
3 2 87 Thomas Insuk HONG USA 2:18.067 q
4 5 21 Denis NIKISHA KAZ 2:18.402
5 1 120 Vincent JEANNE FRA 2:39.400
6 4 181 Nihad BASIC BIH 3:13.603
PEN 6 192 Peter MURPHY LUX PEN

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 190 PARK Se Yeong KOR 2:17.375 Q
2 6 3 Samuel GIRARD CAN 2:17.437 Q
3 5 17 Daan BREEUWSMA NED 2:17.548 q
4 3 108 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 2:17.685
5 1 168 Karlis KRUZBERGS LAT 2:20.045
6 2 45 Dominic ANDERMANN AUT 2:22.834
7 7 161 Vladyslav NEMIRO UKR 2:24.999

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 5 Shaoang LIU HUN 2:22.113 Q
2 5 15 Charle COURNOYER CAN 2:22.196 Q
3 2 180 Stijn DESMET BEL 2:22.458 q
4 1 36 Ryan McANUFF IRL 2:25.547
5 4 125 Aliaksandr ARLOU BLR 2:25.769
6 3 193 Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI MAS 2:43.397
7 7 43 Sebastian CANO COL no time

The first and second placed skaters from each race and the nine fastest third place skaters qualify for Heats.