Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017

Distance Classification

ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017 - 500 m - Men

RoundRankNameISU MemberFinal Positionpreceding PositionsTime
Final A 1 Shaoang LIU HUN 1
2 Thomas Insuk HONG USA 2
3 Kazuki YOSHINAGA JPN 3
4 PARK Noh Won KOR 4
Final B 5 Quentin FERCOQ FRA 1
6 Marco Fritz SCHUMANN CAN 2
7 Jack BURROWS GBR 3
Semifinals 8 Pavel SITNIKOV RUS PEN
Quarterfinals 9 Marc-Olivier LEMAY CAN 3 1-1
10 Artem DERKACH RUS 3 2-2 0:41.307
11 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 3 2-2 0:42.080
12 Katsunori KOIKE JPN 3 2-2 0:42.370
13 Kiichi SHIGEHIRO JPN 4 2-1
14 Andras SZIKLASI HUN 4 2-2
15 WANG Haotian CHN 4 3-1
16 Roberts ZVEJNIEKS LAT 4 4-1
17 KIM Si Un KOR 5 1-1
18 Yevgeniy REBIK KAZ 5 3-1
19 Cyprien VACHERON FRA 5 3-2
20 Gibson Laurent HIMBEAULT CAN 5 4-2
21 WANG Pengyu CHN 6
22 JIA Haidong CHN PEN
Heats 23 MOON Won Jun KOR 3 1 0:42.357
24 Karlis KRUZBERGS LAT 3 1 0:43.051
25 Clement FLORAC FRA 3 2 0:42.455
26 Stijn DESMET BEL 3 2 0:43.507
27 Bram STEENAART NED 4 1 0:42.048
28 Mark CHONG ITA 4 1 0:42.698
29 Nico ANDERMANN AUT 4 2 0:42.849
30 Sean McANUFF IRL 4 2 0:43.347
31 Denali BLUNDEN AUS 4 2 0:45.175
32 Friso EMONS NED 4 3
33 Ivan RADEVIC GER 5 1 0:43.428
34 Tunay SIMSEK TUR 5 1 0:44.343
35 Rafal ANIKEJ POL 5 2 0:41.933
36 Keanu BLUNDEN AUS 5 2 0:42.265
37 Augustin GERE LUX 5 2 0:44.998
38 Peter MURPHY LUX 6
39 Alexander SHULGINOV RUS PEN 1
40 Jacob JANSSON SWE PEN 3 0:42.404
41 Lorenzo MORRONE ITA DNF 3 0:42.576
Ranking Finals 42 Jasper BRUNSMANN NED 1
43 Zachary BIGGS NZL 2
44 Luca LOEFFLER GER 3
45 Benjamin THORNOCK USA 4
46 Jason CLAGUE NZL 1
47 Adrian LUEDTKE GER 2
48 SU Jun-Peng TPE 3
49 Vladislav MIKHAILOV BLR 4
50 Adil GALIAKHMETOV KAZ 1
51 Adam TIMAR ROU 2
52 Pietro MARINELLI ITA 3
53 Oleh HANDEI UKR 4
54 Brandon KIM USA 1
55 Tamas ANTAL ROU 2
56 Tarik OMERAGIC BIH 3
57 TSANG Kei Wing Kelvin HKG 4
58 Roberts KRUZBERGS LAT 1
59 LIN Xian-You TPE 2
60 Nikita NEMIRO UKR 3
61 Davut TAHTACI TUR 4
62 Attila SZASZ ROU 1
63 Bartosz BIELECKI POL 2
64 Guillian van WAASDIJK BEL 3
65 Daniel TIBORCZ HUN 4
66 Hazar KARAGOL TUR 1
67 Oliver RINGER SVK 2
68 Michal CUJA SVK 3
69 David DANNEEL BEL 4
70 Krystian GISZKA POL 1
71 CHU Sidney K HKG 2
72 Khairil Ridhwan KHALIL MAS 3
73 Jan POSAVEC CRO 4
74 Lovro ZGOZNIK SLO 5
75 LIN Chun-Chieh TPE 1
76 Ethan de ROSE NZL 2
77 Bor Luka URLEP SLO 3
78 Stephane BARBERA PERALEDA ESP 4
79 Kaloyan ANGELOV BUL 5
80 Jovan DJORDJEVIC SRB 1
81 Heinrich LIU AUT 2
82 Ashwin Calen DSILVA IND 3
83 Stribor SUMAN CRO 4
84 Mak KRSTIC BIH 5
85 Georgi ORLOV BLR 1
86 Liam O'BRIEN AUS 2
87 Rafael HEREDIA-BARBA ESP 3
88 Hazim SHAHRUM MAS 4
89 Kaviraj Prithvi COIMBATORE ASHOK IND 5
90 Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI MAS
Preliminaries Salvijus RAMANAUSKAS LTU DNF
Georgi TSVETKOV BUL PEN
Jonathan MOODY GBR PEN
Ivan LAHIMAKHAY BLR PEN
Volodymyr HANDEI UKR PEN