Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017

Distance Classification

ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017 - 1500 m - Men

RoundRankNameISU MemberFinal Positionpreceding PositionsTime
Final A 1 Shaoang LIU HUN 1
2 Alexander SHULGINOV RUS 2
3 Kazuki YOSHINAGA JPN 3
4 Jasper BRUNSMANN NED 4
5 MOON Won Jun KOR 5
6 Marco Fritz SCHUMANN CAN 6
7 KIM Si Un KOR PEN
Final B 8 PARK Noh Won KOR 1
9 Quentin FERCOQ FRA 2
10 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 3
11 Andras SZIKLASI HUN 4
12 Friso EMONS NED 5
13 Kiichi SHIGEHIRO JPN PEN 3-1-2
14 Katsunori KOIKE JPN PEN 4-2-2
Semifinals 15 Roberts ZVEJNIEKS LAT 5 2-1
16 Bram STEENAART NED 5 3-5
17 Karlis KRUZBERGS LAT 6
18 Thomas Insuk HONG USA PEN 1-1 2:19.152
19 WANG Pengyu CHN PEN 1-1 2:22.615
20 Gibson Laurent HIMBEAULT CAN PEN 2-2
21 Keanu BLUNDEN AUS PEN 3-2
Ranking Finals 22 Pavel SITNIKOV RUS 1
23 JIA Haidong CHN 2
24 Mark CHONG ITA 3
25 Cyprien VACHERON FRA 4
26 Adrian LUEDTKE GER 5
27 Davut TAHTACI TUR 6
28 Marc-Olivier LEMAY CAN 1
29 Yevgeniy REBIK KAZ 2
30 Zachary BIGGS NZL 3
31 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 4
32 Denali BLUNDEN AUS 5
33 Clement FLORAC FRA 6
34 Jonathan MOODY GBR 1
35 Nico ANDERMANN AUT 2
36 Jason CLAGUE NZL 3
37 Liam O'BRIEN AUS 4
38 Luca LOEFFLER GER 5
39 SU Jun-Peng TPE 6
40 Artem DERKACH RUS 1
41 Ivan LAHIMAKHAY BLR 2
42 Bartosz BIELECKI POL 3
43 Volodymyr HANDEI UKR 4
44 Krystian GISZKA POL 5
45 Vladislav MIKHAILOV BLR 6
46 Stijn DESMET BEL 1
47 Sean McANUFF IRL 2
48 Attila SZASZ ROU 3
49 Lorenzo MORRONE ITA 4
50 Daniel TIBORCZ HUN 5
51 Nikita NEMIRO UKR 6
52 Jack BURROWS GBR 1
53 Hazar KARAGOL TUR 2
54 Rafael HEREDIA-BARBA ESP 3
55 Bor Luka URLEP SLO 4
56 TSANG Kei Wing Kelvin HKG 5
57 Hazim SHAHRUM MAS 6
58 Roberts KRUZBERGS LAT 1
59 Ivan RADEVIC GER 2
60 LIN Xian-You TPE 3
61 Ethan de ROSE NZL 4
62 David DANNEEL BEL 5
63 Pietro MARINELLI ITA PEN
64 Brandon KIM USA 1
65 Oliver RINGER SVK 2
66 Stephane BARBERA PERALEDA ESP 3
67 Ashwin Calen DSILVA IND 4
68 Jovan DJORDJEVIC SRB 5
69 Jan POSAVEC CRO 6
70 Michal CUJA SVK PEN
71 Tunay SIMSEK TUR 1
72 Tamas ANTAL ROU 2
73 LIN Chun-Chieh TPE 3
74 Tarik OMERAGIC BIH 4
75 Lovro ZGOZNIK SLO 5
76 Mak KRSTIC BIH 6
77 Heinrich LIU AUT 7
78 Georgi ORLOV BLR 1
79 Augustin GERE LUX 2
80 Guillian van WAASDIJK BEL 3
81 Kaloyan ANGELOV BUL 4
82 Stribor SUMAN CRO 5
83 Georgi TSVETKOV BUL 6
84 Kaviraj Prithvi COIMBATORE ASHOK IND 7
85 Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI MAS
Heats 86 Jacob JANSSON SWE DNF 3
87 Benjamin THORNOCK USA PEN 5
Preliminaries Khairil Ridhwan KHALIL MAS DNF
CHU Sidney K HKG PEN
Adam TIMAR ROU PEN
Peter MURPHY LUX PEN
WANG Haotian CHN PEN
Adil GALIAKHMETOV KAZ PEN
Rafal ANIKEJ POL PEN
Oleh HANDEI UKR PEN