Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2017

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 120 KIM Ji Yoo KOR 1:36.166 Q
2 3 23 JASZAPATI Petra HUN 1:36.299 Q
3 1 19 SEIDEL Anna GER 1:36.489 ADV
4 5 98 UZAKOVA Mariia UKR 1:37.347
PEN 4 4 FAN Kexin CHN PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 13 SHIM Suk Hee KOR 1:34.460 Q
2 1 31 HUOT MARCHAND Tifany FRA 1:34.730 Q
3 2 10 GILMARTIN Charlotte GBR 1:35.562
4 3 17 PERETTI Lucia ITA 1:37.706

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 3 CHRISTIE Elise GBR 1:36.558 Q
2 2 111 FONTANA Arianna ITA 1:36.912 Q
3 4 11 van KERKHOF Yara NED 1:36.944
4 1 84 TRYBUL Vera BLR 1:37.614
5 5 35 Katarina BURIC CRO 1:39.355

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 50 PROSVIRNOVA Sofia RUS 1:36.205 Q
2 4 40 ZANG Yize CHN 1:36.246 Q
3 3 69 KESZLER Andrea HUN 1:36.380
4 2 154 Gabriella HACHEM USA 1:37.196

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 2 ST-GELAIS Marianne CAN 1:35.234 Q
2 2 60 KONSTANTINOVA Ekaterina RUS 1:35.524 Q
3 4 64 KIKUCHI Sumire JPN 1:35.725
4 3 38 MANOILOVA Katrin BUL 1:36.674
5 5 135 LIN Yu-Tzu TPE 1:39.383

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 125 Marie-Eve DROLET CAN 1:37.203 Q
2 4 24 LOCKETT Deanna AUS 1:37.255 Q
3 3 61 MALISZEWSKA Natalia POL 1:37.392
4 1 12 SEJPALOVA Michaela CZE 1:37.471

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 6 GUO Yihan CHN 1:34.431 Q
2 1 22 PIERRON Veronique FRA 1:34.554 Q
3 4 26 DESMET Hanne BEL 1:35.181
4 2 33 NOVOTNA Katerina CZE 1:35.221
5 5 28 WARAKOMSKA Magdalena POL 1:35.898

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 1 CHOI Min Jeong KOR 1:39.553 Q
2 4 16 SAITO Hitomi JPN 1:40.584 Q
3 1 72 THOMSON Kathryn GBR 1:40.680
4 3 140 LINDGREN Erika SWE 1:41.983
5 5 124 GOH Cheyenne SGP 1:43.837

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 20 KOOREMAN Jessica USA 1:33.212 Q
2 2 51 de VRIES Rianne NED 1:33.415 Q
3 4 49 BOUTIN Kim CAN 1:33.717
4 3 121 SEREIKAITE Agne LTU 1:42.280

Heat 10      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 5 SCHULTING Suzanne NED 1:33.365 Q
2 1 54 WALTER Bianca GER 1:34.924 Q
3 2 156 KRESTOVA Anastassiya KAZ 1:35.095
3 3 79 Moemi KIKUCHI JPN 1:35.095
5 4 32 PORUBSKA Alica SVK 1:35.173

The first and second placed skaters from each race qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.