Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2017

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 144 Victor AN RUS 2:16.181 Q
2 1 5 Shaoang LIU HUN 2:16.367 Q
3 3 15 Vladislav BYKANOV ISR 2:17.336
4 2 21 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV KAZ 2:17.616
5 4 35 Pierre BODA AUS 2:19.856
6 6 198 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 2:23.686

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 1 HAN Tianyu CHN 2:14.942 Q
2 7 52 Semen ELISTRATOV RUS 2:15.017 Q
3 2 27 Viktor KNOCH HUN 2:15.193 q
4 3 22 Jens ALMEY BEL 2:16.421
5 1 151 Ryan McANUFF IRL 2:19.022
6 6 134 Tunay SIMSEK TUR 2:21.143
7 5 47 SU Jun-Peng TPE 2:25.589

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 3 Shaolin Sandor LIU HUN 2:22.835 Q
2 1 34 Ryosuke SAKAZUME JPN 2:23.034 Q
3 2 179 Dylan HOOGERWERF NED 2:23.323
4 5 143 Jacob JANSSON SWE 2:24.578
5 4 33 Zachary BIGGS NZL 2:24.803
PEN 6 65 Thibaut FAUCONNET FRA PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 159 SIN da Woon KOR 2:21.746 Q
2 3 53 Charle COURNOYER CAN 2:21.845 Q
3 2 12 Denis NIKISHA KAZ 2:22.177
4 4 29 Hyun Woo (Andy) JUNG AUS 2:22.217
5 6 24 Christoph SCHUBERT GER 2:24.882
6 1 48 Dominic ANDERMANN AUT 2:26.168

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 2 Charles HAMELIN CAN 2:15.265 Q
2 2 90 Keita WATANABE JPN 2:15.295 Q
3 1 87 Maksim SIARHEYU BLR 2:16.768 q
4 3 39 Edin BRANKOVIC BIH 2:19.769
5 5 150 Sebastian CANO COL 2:21.784
6 6 136 Matej FILIP SVK 2:22.011

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 72 J R CELSKI USA 2:14.710 Q
2 3 62 Sjinkie KNEGT NED 2:14.948 Q
3 2 84 Andrea CASSINELLI ITA 2:16.435 q
4 4 49 Volodymyr HANDEI UKR 2:20.073
5 7 111 Einar AGDESTEIN NOR 2:21.309
6 6 42 Ivan MOJSILOVIC SRB 2:29.362
7 5 138 CHU Sidney K HKG 2:29.370

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 7 Samuel GIRARD CAN 2:17.917 Q
2 1 97 REN Ziwei CHN 2:18.115 Q
3 4 36 Roberts ZVEJNIEKS LAT 2:18.407
4 5 43 Tommaso DOTTI ITA 2:19.096
5 6 81 Farrell TREACY GBR 2:19.993
6 2 45 Rafal ANIKEJ POL 2:20.492

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 8 SEO Yi Ra KOR 2:16.366 Q
2 2 6 WU Dajing CHN 2:16.823 Q
3 4 13 John-Henry KRUEGER USA 2:17.274
4 3 80 Joshua CHEETHAM GBR 2:20.452
5 5 204 Mukerrem DENIZ TUR 2:21.382
6 6 119 Dimitar GEORGIEV BUL 2:24.515

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 60 LEE Jung Su KOR 2:40.158 Q
2 3 86 Daan BREEUWSMA NED 2:40.345 Q
3 6 85 Tristan NAVARRO FRA 2:40.431
4 4 142 Gert-Jan GOEMINNE BEL 2:40.880
5 1 194 Ivan MARTINIC CRO 2:43.604
6 5 38 Lucas NG SGP 2:52.429
7 7 41 de Vin WONG MAS 2:57.630

The first and second placed skaters from each race and the three fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.