Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2016/17 - Minsk (BLR)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 101 BEKZHANOV Aydar KAZ 42.720 Q
2 3 196 BURROWS Jack GBR 43.294
3 4 192 VOLKAU Aliaksandr BLR 43.525
4 5 115 TAHTACI Davut TUR 44.430
5 1 39 BRANKOVIC Edin BIH 44.506

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 86 BREEUWSMA Daan NED 43.112 Q
2 4 91 FERCOQ Quentin FRA 43.786
3 2 173 HANDEI Oleh UKR 44.034
4 1 132 TSANKOV Tsvetan BUL 45.361

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 61 HAMELIN Francois CAN 42.319 Q
2 4 215 MURATAKE Takayuki JPN 42.483 q
3 2 88 HONG Thomas Insuk USA 42.679
4 3 49 HANDEI Volodymyr UKR 43.691

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 104 AZHGALIYEV Abzal KAZ 42.109 Q
2 1 16 VISCARDI Davide ITA 42.184 q
3 3 81 TREACY Farrell GBR 42.539
4 5 193 LAHIMAKHAY Ivan BLR 43.553
5 2 205 NEMIRO Nikita UKR 43.606

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 121 BEAUCHAMP Paul FRA 42.450 Q
2 4 83 SHULGINOV Alexander RUS 42.554 q
3 3 99 DESMET Stijn BEL 43.469
4 1 125 ZASTRUGOV Daniel BUL 46.223

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 55 DUFFY Patrick CAN 42.498 Q
2 5 222 KIM Byeong Jun KOR 42.634 q
3 3 105 SIMMS Billy GBR 44.364
4 1 189 SUI Xin CHN 1:03.601
DNF 4 62 KNEGT Sjinkie NED DNF

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 160 DOMANSKI Michal POL 44.681 Q
2 1 48 ANDERMANN Dominic AUT 44.791
3 2 161 AYRAPETYAN Denis RUS 1:02.088 ADV
PEN 3 179 HOOGERWERF Dylan NED PEN

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 13 KRUEGER John-Henry USA 42.771 Q
2 2 22 ALMEY Jens BEL 43.435
3 1 140 JARDEN Christopher NZL 44.948
4 4 26 EREN Menderes TUR 45.040

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 56 KIM Joon Chun KOR 43.339 Q
2 1 84 CASSINELLI Andrea ITA 43.400
3 2 134 SIMSEK Tunay TUR 43.801
4 3 147 ANDERMANN Nico AUT 44.030

Heat 10      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 157 HWANG Dae Heon KOR 42.436 Q
2 2 231 MULLARKEY Casey USA 42.442 q
3 4 68 MURATAKE Hironobu JPN 42.671
4 3 136 SHA Kexin CHN 43.517
5 5 122 CLAGUE Jason NZL 44.661

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 12 NIKISHA Denis KAZ 41.970 Q
2 4 90 WATANABE Keita JPN 42.178 q
3 5 207 JIN Liang CHN 43.102
4 2 113 GIORDANO Marco ITA 44.979
5 3 142 GOEMINNE Gert-Jan BEL 1:26.318

The first placed skater from each race and the six fastest second place skaters qualify for Quarterfinals.