Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2016/17 - Minsk (BLR)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 90 WATANABE Keita JPN 2:25.816 Q
2 6 94 RODIGARI Nicola ITA 2:26.047 Q
3 2 101 BEKZHANOV Aydar KAZ 2:26.060
4 5 128 FILIPOWICZ Adam POL 2:27.172
5 3 147 ANDERMANN Nico AUT 2:29.586
6 4 39 BRANKOVIC Edin BIH 2:32.916

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 13 KRUEGER John-Henry USA 2:21.694 Q
2 6 31 de LAAT Itzhak NED 2:21.847 Q
3 4 154 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 2:22.521
4 1 80 CHEETHAM Joshua GBR 2:23.174
5 5 46 NASRI Klaudio BUL 2:25.678
6 2 204 DENIZ Mukerrem TUR 2:28.660
7 3 148 WOLFGANG Matthias AUT 2:30.792

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 220 LEE Hyo Been KOR 2:18.179 Q
2 6 109 BASTILLE Guillaume CAN 2:18.255 Q
3 1 28 VISSER Dennis NED 2:18.818 q
4 5 119 GEORGIEV Dimitar BUL 2:22.255
YC 2 83 SHULGINOV Alexander RUS YC
DNF 4 190 ZHANG Weizhi CHN DNF

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 43 DOTTI Tommaso ITA 2:16.918 Q
2 5 161 AYRAPETYAN Denis RUS 2:17.072 Q
3 2 107 PRINSEN Mark NED 2:17.499 q
4 4 99 DESMET Stijn BEL 2:17.678
5 6 173 HANDEI Oleh UKR 2:17.918
6 3 210 DJEMAL Aydin GBR 2:20.305

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 221 LIM Yong Jin KOR 2:15.740 Q
2 3 77 TRAN Aaron USA 2:16.317 Q
3 2 141 KHMELIVSKYI Artem UKR 2:20.013
4 5 120 VANHOOREN Rino BEL 2:20.345
5 4 176 DION Pascal CAN 3:08.026 ADV
6 1 92 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 3:19.143

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 63 CONFORTOLA Yuri ITA 2:21.747 Q
2 2 76 REN Haobo CHN 2:21.878 Q
3 4 19 GRIGOREV Vladimir RUS 2:21.969
4 5 91 FERCOQ Quentin FRA 2:22.280
5 3 74 YOKOYAMA Hiroki JPN 2:22.876
6 1 122 CLAGUE Jason NZL 2:24.546

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 156 HONG Kyung Hwan KOR 2:28.463 Q
2 1 85 NAVARRO Tristan FRA 2:28.588 Q
3 2 22 ALMEY Jens BEL 2:28.736
4 4 89 MA Xingguang CHN 2:28.858
5 6 197 MOODY Jonathan GBR 2:30.086
6 3 131 NIESCIER Karol POL 2:39.224

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 15 BYKANOV Vladislav ISR 2:24.908 Q
2 4 20 CARROLL Keith USA 2:25.198 Q
3 2 33 BIGGS Zachary NZL 2:25.637
4 1 130 ARLOU Aliaksandr BLR 2:28.042
5 3 233 KARADENIZ Muhammet TUR 2:28.276
6 5 206 NEMIRO Vladyslav UKR 2:29.580
7 7 169 FLORAC Clement FRA 3:04.007

The first and second placed skaters from each race and the two fastest third place skaters qualify for Semifinals.