Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2016/17 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 74 YOKOYAMA Hiroki JPN 2:18.673 Q
2 2 93 BURJAN Csaba HUN 2:18.810 Q
3 7 170 Tom RIETZKE GER 2:21.009
4 3 136 SHA Kexin CHN 2:21.273
5 4 210 DJEMAL Aydin GBR 2:22.430
6 5 120 VANHOOREN Rino BEL 2:25.335
7 6 199 Bartosz BIELECKI POL 2:28.513

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 2 HAMELIN Charles CAN 2:10.313 Q
2 5 156 HONG Kyung Hwan KOR 2:10.498 Q
3 3 107 Mark PRINSEN NED 2:11.214 q
4 1 231 Casey MULLARKEY USA 2:13.327
5 2 84 CASSINELLI Andrea ITA 2:17.801
PEN 4 121 BEAUCHAMP Paul FRA PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 86 BREEUWSMA Daan NED 2:16.598 Q
2 4 43 DOTTI Tommaso ITA 2:16.722 Q
3 5 147 ANDERMANN Nicolas AUT 2:17.818
4 6 80 CHEETHAM Joshua GBR 2:18.172
5 3 132 TSANKOV Tsvetan BUL 2:19.992
6 1 79 Skyler KAH AUS 2:28.413
PEN 7 219 Kuandyk SULEYMENOV KAZ PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 3 LIU Shaolin Sandor HUN 2:16.839 Q
2 4 161 AYRAPETYAN Denis RUS 2:17.317 Q
3 3 221 LIM Yongjin KOR 2:17.402 q
4 1 33 BIGGS Zachary NZL 2:19.103
5 6 143 JANSSON Jacob SWE 2:19.230
6 5 216 Nurlibek BEISEEV KAZ 2:19.653
7 2 39 BRANKOVIC Edin BIH 2:20.080

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 176 DION Pascal CAN 2:23.778 Q
2 6 92 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 2:24.024 Q
3 1 128 FILIPOWICZ Adam POL 2:24.865
4 2 229 Pavel SITNIKOV RUS 2:26.702 ADV
5 7 223 Jekabs SAULITIS LAT 2:30.933
6 3 125 Daniel ZASTRUGOV BUL 2:35.038
PEN 5 77 TRAN Aaron USA PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 90 WATANABE Keita JPN 2:25.522 Q
2 2 22 ALMEY Jens BEL 2:25.984 Q
3 7 130 ARLOU Aliaksandr BLR 2:26.904
4 1 103 KAH Joshua AUS 2:28.045
5 4 194 MARTINIC Ivan CRO 2:30.014
6 5 76 REN Haobo CHN 2:38.731 ADV
PEN 6 179 HOOGERWERF Dylan NED PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 88 HONG Thomas Insuk USA 2:20.334 Q
2 2 63 CONFORTOLA Yuri ITA 2:20.662 Q
3 5 91 FERCOQ Quentin FRA 2:21.274
4 1 56 KIM Joon Chun KOR 2:21.802
5 4 189 SUI Xin CHN 2:25.515
PEN 6 32 YOSHINAGA Kazuki JPN PEN

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 7 GIRARD Samuel CAN 2:20.361 Q
2 7 83 SHULGINOV Alexander RUS 2:20.724 Q
3 3 225 KRUZBERGS Roberts LAT 2:21.231
4 2 99 DESMET Stijn BEL 2:21.903
5 1 105 SIMMS Billy GBR 2:23.683
6 4 192 VOLKAU Aliaksandr BLR 2:25.331
7 6 227 TIMAR Adam ROU 2:38.508

The first and second placed skaters from each race and the two fastest third place skaters qualify for Semifinals.