Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2016/17 - Gangneung (KOR)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 125 Marie-Eve DROLET CAN 1:32.931 Q
2 5 24 Deanna LOCKETT AUS 1:33.279 Q
3 1 17 Lucia PERETTI ITA 1:33.300 q
4 2 116 Zsofia KONYA HUN 1:33.401
PEN 3 22 Veronique PIERRON FRA PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 14 Valerie MALTAIS CAN 1:33.696 Q
2 5 96 Ekaterina EFREMENKOVA RUS 1:33.966 Q
3 1 123 Iong A KIM KAZ 1:34.172
4 4 88 Kamila STORMOWSKA POL 1:35.452
5 2 115 Samantha MORRISON GBR 1:36.658

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 5 Suzanne SCHULTING NED 1:34.030 Q
2 3 31 Tifany HUOT MARCHAND FRA 1:34.808 Q
3 5 47 Tatiana BORODULINA RUS 1:36.361
4 2 84 Vera TRYBUL BLR 1:36.489
5 1 92 Diana MYKHALCHUK UKR 1:39.214

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 120 KIM Ji Yoo KOR 1:33.526 Q
2 1 16 Hitomi SAITO JPN 1:33.589 Q
3 3 33 Katerina NOVOTNA CZE 1:42.586
4 4 30 Oliwia GAWLICA POL no time
PEN 5 127 HAN Yutong CHN PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 49 Kim BOUTIN CAN 1:33.188 Q
2 2 40 ZANG Yize CHN 1:33.451 Q
3 4 118 KIM Geon Hee KOR 1:33.544
4 5 20 Jessica KOOREMAN USA 1:33.639
5 1 75 Rebeka SZILICZEI-NEMET HUN 1:35.063

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 3 Elise CHRISTIE GBR 1:32.335 Q
2 2 54 Bianca WALTER GER 1:33.364 Q
3 5 129 Tineke den DULK NED 1:33.605
4 1 134 Yulia SHISHKINA RUS 1:33.706
5 4 9 Yui SAKAI JPN 1:33.787

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 6 GUO Yihan CHN 1:31.078 Q
2 4 10 Charlotte GILMARTIN GBR 1:31.184 Q
3 3 57 Aoi WATANABE JPN 1:32.085 q
4 2 74 Federica TOMBOLATO ITA 1:32.227
5 5 80 Monika GRZADKOWSKA POL 1:36.362

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 13 SHIM Suk Hee KOR 1:34.340 Q
2 2 122 Katherine REUTTER USA 1:34.464 Q
3 5 77 Cecilia MAFFEI ITA 1:35.085
4 1 81 Petra VANKOVA CZE 1:38.065
5 3 86 Ranya EZZI SWE 1:39.885

The first and second placed skaters from each race and the two fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.