Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2014/15 - Dresden (GER)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 118 Samuel GIRARD CAN 2:18.442 Q
2 3 124 HAN Tianyu CHN 2:18.592 Q
3 5 185 Koen HAKKENBERG NED 2:19.335 q
4 2 145 Tom RIETZKE GER 2:21.408
5 1 192 Wojciech KAMIENSKI POL 2:22.339
DNS 6 137 Richard SHOEBRIDGE GBR DNS

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 175 HAN Seung Soo KOR 2:32.108 Q
2 3 123 CHEN Dequan CHN 2:32.167 Q
3 2 171 Denis NIKISHA KAZ 2:32.397
4 1 129 Maxime CHATAIGNIER FRA 2:32.575
5 6 187 Mark PRINSEN NED 2:33.161
6 5 113 Klaudio NASRI BUL 2:36.143

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 179 SEO Yi Ra KOR 2:15.640 Q
2 5 214 Cole KRUEGER USA 2:16.396 Q
3 4 188 Adwin SNELLINK NED 2:16.495 q
4 6 206 Firat YARDIMCI TUR 2:16.615
5 3 105 Gert-Jan GOEMINNE BEL 2:17.276
6 1 111 Aliaksandr VOLKAU BLR 2:23.800

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 215 John-Henry KRUEGER USA 2:22.815 Q
2 1 157 Tommaso DOTTI ITA 2:22.948 Q
3 3 147 Bence BERES HUN 2:23.232 q
4 5 101 Pierre BODA AUS 2:24.512
5 2 204 Serdar ILTIR TUR 2:26.212

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 195 Victor AN RUS 2:22.282 Q
2 2 167 Yuma SAKURAI JPN 2:22.683 Q
3 5 130 Thibault CROLET FRA 2:23.045 q
4 3 152 Alex VARNYU HUN 2:23.643
5 4 112 Dimitar GEORGIEV BUL 2:24.050
6 1 191 Rafal GRYCNER POL 2:24.984

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 119 Charles HAMELIN CAN 2:18.685 Q
2 3 161 Kota KIKUCHI JPN 2:19.563 Q
3 1 148 Csaba BURJAN HUN 2:19.778 q
4 2 138 Billy SIMMS GBR 2:22.722
5 5 202 Inan EREN TUR 2:25.398

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 196 Semen ELISTRATOV RUS 2:18.469 Q
2 3 166 Ryosuke SAKAZUME JPN 2:18.789 Q
3 5 181 Roberto PUKITIS LAT 2:18.869 q
4 2 217 Ryan PIVIROTTO USA 2:20.047
5 6 158 Massimo GURINI ITA 2:25.592
6 4 208 Artem KHMELIVSKYI UKR 2:29.655

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 200 Ruslan ZAKHAROV RUS 2:23.342 Q
2 6 117 Patrick DUFFY CAN 2:23.541 Q
3 2 110 Maksim SIARHEYU BLR 2:24.627
4 4 106 Ward PETRE BEL 2:25.250
5 1 170 Nurtilek KAZHGALI KAZ 2:25.421
6 3 154 V Gundmi RAGHAVENDRA IND no time

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 177 LEE Jung Su KOR 2:16.452 Q
2 1 128 ZHANG Hongchao CHN 2:16.974 Q
3 2 172 Kuandyk SULEYMENOV KAZ 2:18.235 q
4 4 135 Joshua CHEETHAM GBR 2:18.305
5 3 143 Hannes KROEGER GER 2:19.061
6 6 209 Stanislav OMELCHENKO UKR 2:27.053

Top 2 Skaters from each heat and the next 7 fastest thirds qualify for Heats. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.